❗️ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ВИЛУЧЕННЯ ВАШОГО МАЙНА ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ❗️

❗️ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ВИЛУЧЕННЯ ВАШОГО МАЙНА ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ❗️

❓Чи можуть у Вас забрати майно під час воєнного стану?

✔️ТАК! Згідно Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на час дії воєнного стану допускається обмеження прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, в тому числі шляхом примусового відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану.

❓Чи отримаєте Ви будь-які кошти у разі примусового відчуження вашого майна?

✔️ТАК! Примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану може здійснюватися:

1) з попереднім повним відшкодуванням його вартості;

2) з наступним повним відшкодуванням його вартості.

Окрім цього, важливим є те, що згідно з частиною 3 статті 12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», колишній власник майна, яке було примусово відчужене, може вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо

❓На підставі чого здійснюється примусове відчуження майна?

✔️Примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. Однак, у місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без відповідного погодження.

❓Які документи складаються при примусовому відчуженні майна?

✔️Власник майна під час його вилучення чи відчуження повинен отримати екземпляри таких документів:

1) акт про примусове відчуження;

2) висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Важливо❕Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.

❓Як проводиться оцінка майна?

✔️За загальним правилом до оцінки майна залучаються суб’єкти оціночної діяльності. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб’єктів оціночної діяльності - суб’єктів господарювання така оцінка проводиться суб’єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.

❓Як бути, коли оцінка майна є заниженою і не задовольняє інтереси власника?

✔️Оцінка майна може бути оскаржена до суду у разі незгоди власника із її розміром.

❓Чи може майно бути вилучене за відсутності власника?

✔️ТАК! У разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна, а також із висновком про оцінку майна, а також наділений правом отримати примірники таких документів.

❓Який порядок отримання компенсації за примусово відчужене майно?

✔️1. У разі попереднього відшкодування, орган здійснює виплату відповідних коштів на підставі висновку про вартість майна і така сума зазначається в акті про примусове відчуження.

❕Однак, слід зазначити, що на разі попереднє відшкодування не здійснюється, а усе майно вилучається з наступною його повною компенсацією.

✔️2. Наступна повна компенсація здійснюється у такому порядку:

➡️Власник майна після скасування правового режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військового комісаріату) за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

➡️Така заява розглядається протягом 10-ти робочих днів і за результатами її розгляду оформлюється висновок, який надається власнику та передається у органи Казначейства. Орган, що прийняв рішення про примусове відчуження майна, на підставі виданого ним висновку враховує відповідну потребу в коштах у бюджетному запиті на п'ять наступних бюджетних періодів❕ (після скасування правового режиму воєнного стану).

❕Відповідно до частини 1 статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

❕З наведеного випливає, що виплата компенсації може затягнутися на 5-ть років після скасування правового режиму воєнного стану.

❕Воєнний стан на території України введено вперше, а тому на практиці на разі невідомо про реальну кількість часу, яка необхідна буде для отримання коштів за вилучене майно.

❕В будь-якому випадку, спори, пов'язані з виплатою наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правого режиму воєнного чи надзвичайного стану, вирішуються в судовому порядку.

❓Чи можна повернути вилучене майно?

✔️ТАК! У разі якщо після скасування правового режиму воєнного стану майно, яке було примусово відчужене, збереглося, а колишній власник або уповноважена ним особа наполягає на поверненні майна, таке повернення здійснюється в судовому порядку. В такому випадку підставою для повернення майна є рішення суду, що набрало законної сили.

У разі повернення майна особі у неї поновлюється право власності на це майно. Одночасно особа зобов’язується повернути грошову суму, яка була нею одержана у зв’язку з відчуженням майна, з вирахуванням плати за використання цього майна.

✅У випадку необхідності у юридичній консультації щодо порушеної проблеми чи надання юридичного супроводу або правової допомоги, звертайтеся за номерами телефонів +380971415755; +380985727558.

Слава Україні! Бережіть себе!🇺🇦🇺🇦🇺🇦